Jak znaleźć dobrego fotografa na ślub i wesele?

Ponieważ od jakiegoś czasu jestem już szczęśliwym małżonkiem i w sumie fotograf ślubny nie jest mi już tak bardzo potrzebny o tyle pamiętam dość spory kłopot związany z wyszukaniem dobrego fotografa na swoje wesele. Z pozoru błaha sprawa, wystarczy przecież wpisać w wyszukiwarkę np: “fotograf ślubny Częstochowa” i gotowe! Jeśli Ci nie zależy zbytnio na zdjęciach z wesela to w sumie może to być dobre wyjście. Co innego jeśli masz świadomość tego, że to chwile, które wydarzą się w życiu tylko raz (oby) i, że są naprawdę najważniejszymi minutami Twojego życiowego zegara, – jeśli tak właśnie do tego podchodzisz, nie pozwolisz sobie z pewnością na to aby zdjęcia robił ktoś przypadkowy i niesprawdzony. Ja podszedłem do sprawy dokładnie tak samo i mogę podzielić się swoimi doświadczeniem na tym polu.

fotograf ślubny

fotograf ślubny

1. Fotografów ślubnych jest całe mnóstwo

Tak! Myślałem, że w pewnym momencie rynek w pełni nasycony nie będzie przyjmował więcej adeptów tej sztuki ale gdzie tam. Ciągle słyszę od znajomych że ktoś z ich znajomych zajął się foceniem na ślubach. Miej świadomość tego, że masz ogromny wybór wszelkiej maści fotografów.  To i źle  i dobrze.

Źle bo tak naprawdę każdy kto kupił sobie lustrzankę i zna choć trochę photoshopa może zostać fotografem ślubnym lub za takiego się uważać.  Może się zdarzyć, że trafisz właśnie na takiego jegomościa. Będzie dobrze jeśli w lustrzance nie będzie ustawiony tryb automatyczny a zdjęcia nie będą wywoływane z formatu JPG po masowej korekcie kontrastu w Picasa`ie.

Dobrze bo rynek staje konkurencyjny i szybko się specjalizuje, kształci i rozwija. Możesz umówić się z dobrym fotografem za naprawdę nie duże pieniądze. Trzeba go tylko wyłowić z całej rzeszy różnej maści pstrykaczy ślubnych.

2. Fotograf ślubny jest po prostu fotografem.

Zastanawiałem się czym zajmuje się wybrany prze zemnie fotograf ślubny od poniedziałku do piątku. Pewnie ma jakieś tam plenery poumawiane, obrabia zdjęcia, itd.  Prawdziwy profesjonalny fotograf poza robieniem zdjęć na ślubach i weselach zajmuje się tylko i wyłącznie tym. To bardzo ważna cecha. Profesjonalista ma nieporównywalnie większe doświadczenie na tym polu, zapewne też odpowiednie wykształcenie i warsztat. Po zawodowcu możesz także spodziewać się zawodowego sprzętu. Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy między lustrzanką za 3 tys. a za 20 tys. czy między obiektywem za 1 tys. a za 9tys. Różnicę na pewno zobaczysz na zdjęciach. Ale będzie to już po fakcie.

Warto więc zapytać czy znaleziony fotograf czy zajmuje się tylko fotografowaniem? Jakiego sprzętu używa? i Czy jest to sprzęt do profesjonalnej fotografii? Informację taką bardzo prosto zweryfikować. Nawet jeśli dostaniemy odpowiedź w stylu: “focę EOSem 5D MKIII szkłami  Canon 20-45 F2.8” wystarczy wyszukać w internecie podany sprzęt gdzie na pewno będzie podane do jakich zadań jest dedykowany i ile kosztuje. Może i lustrzankę za 4 tysiące może mieć wielu fotografów ale na wydatek 17 tysięcy za samo body może pozwolić sobie tylko profesjonalista.

Drugą nie mniej ważną rzeczą jest portfolio fotografa ślubnego. To musimy bezwzględnie przejrzeć. Prawie zawsze będzie to strona internetowa. Przy spotkaniu trzeba poprosić o zabarnie ze sobą jakiegoś pokazowego albumu. Widzimy wtedy i zdjęcia i same albumy, które czasem mogą się nam nie spodobać. A jeśli nie nam to pewnie naszej drugiej połówce.

3. Jak pracuje fotograf?

To wbrew pozorom bardzo ważna sprawa, która przy okazji wiele mówi o samym fotografie. Co to znaczy jak pracuje? To znaczy jak zachowuje się podczas wykonywania zdjęć? Czy trzyma się z boku i jest dyskretny? Czy może ma się za scenografa każdego aktu nawet jeśli są w nim o wiele ważniejsze osoby? Czy dotrzymuje terminów? Czy wywiązuje się podjętych przez siebie wyzwań? Wiele razy obserwowałem fotografów, którzy proszą parę młodych o ponowne wejście na salę bo nie wyszło im ujęcie poprzedniego.  Warto zapytać jak wygląda jego pracy np w kościele gdzie dyskrecja i kultura osobista nabiera szczególnego znaczenia. Zdarzyło mi się obserwować fotografa, który podczas ceremonii nakładania obrączek przestawiał księdza ciągnąć go za rękę a drugą fotografując całe zdarzenie.

4. Oferta fotografa ślubnego

Każdy z fotografów ślubnych ma w swojej ofercie zazwyczaj kilka pakietów uzależnionych głównie od środków finansowych jakie młoda para może zapłacić. Składniki tej oferty są do siebie zbliżone

  • Liczba odbitek
  • Liczba wydrukowanych albumów zdjęć
  • Całkowita liczba wykonanych zdjęć (odbitki + zdjęcia cyfrowe)
  • Zdjęcia na płycie w wersjach jpg lub raw,  po obróbce i nieobrobione
  • dodatkowe gadgety
  • specjalne albumy z sesji plenerowej
  • fotografiaslubna.czest.pl

 

5. Cena.

Oczywiście to bardzo ważna sprawa. Jak podejść do kosztów jakie poniesiemy w związku z fotografem ślubnym? Ja pomyślałem sobie w ten sposób. Płacąc za wynajem sali weselnej otrzymuje miejsce i jedzenie. Moi goście przyjdą usiądą, zjedzą, wrócą do domu i za miesiąc nie wiele będą z tego pamiętać.  Zapłacę dj`owi lub zespołowi weselnemu. Goście przyjdą, posłuchają, potańczą wrócą do domu i już za tydzień zapomną. Co bardzo ważne – ja o sali i muzykantach też szybko zapomnę.  Inaczej natomiast rzecz będzie się miała z zdjęciami.  Te będą mi towarzyszyć do samej śmierci. Odkurzane przy okazji rocznicy, wysyłane znajomych czy wrzucanej na fejsbuczka. Wniosek zatem jest dość prosty. Na pewno nie będę kierował się ceną przy wyborze fotografa!

 

Ocena

You may also like...

Podziel się