Koniec sezonu dla namiotów ogrodowych

Nadchodzi jesień. Pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. Dni stają się coraz krótsze. Większość z nas, jako właściciele ogrodów, odchodzi z namiotów ogrodowych na długie miesiące. Rezygnujemy z namiotów ogrodowych na rzecz wieczorów przy kominku. Na kilka miesięcy można zapomnieć o wspólnych grillach i spotkaniach z przyjaciółmi, na które zapraszaliśmy do swoich namiotów ogrodowych. Większość właścicieli namiotów ogrodowych nie wie, że należy wykonać kilka czynności w kwestii namiotów ogrodowych, które pomogą im przetrwać w dobrym stanie jesienne i zimowe miesiące.

Dla namiotów ogrodowych należy przyjąć następujący podział –

pełne – zabudowane ściankami całkowicie z czterech stron namiotów ogrodowych – rozwiązanie praktyczne jeśli chcemy się osłonić z każdej strony przed wiatrem, chłodem, deszczem. Nie jest to rozwiązanie na gorące dni, gdyż w środku będzie duszno i gorąco.

Namioty ogrodowe – rodzaje:

  • pół otwarte – posiadają dwie ścianki dla namiotów ogrodowych . Chronią zarówno przed deszczem, wiatrem i słońcem.
  • otwarte – chronią od góry – nadają się jedynie do ochrony przed słońcem i lekkim deszczem, gdyż mocniejsze opady nie zostaną w odpowiedni sposób zatrzymane dla namiotów ogrodowych. Jest to opcja najtańsza lecz mało praktyczna.

Powyższy podział dla namiotów ogrodowych należy traktować jako uproszczony, nie wyczerpujący do końca rodzajów namiotów ogrodowych.

Sposób ochrony namiotów ogrodowych przed panującymi warunkami atmosferycznymi wybieramy już z chwilą wyboru namiotów ogrodowych i ich zakupu.
Dla pełnych namiotów ogrodowych zabiegi ochronne przed pogodą nie będą konieczne, ponieważ konstrukcja tych namiotów  została przystosowana do zmiennej pogody. Dla pozostałych rodzai namiotów ogrodowych skutecznym i tanim sposobem na ochronę namiotów ogrodowych będzie plandeka. Spełni rolę dodatkowego zabezpieczenia dla namiotów.

Plandekę jako zadaszenie dla namiotów najwygodniej będzie spróbować rozbić na czterech masztach, dodatkowo umieszczając po dwa odciągi na każdy maszt. Jeżeli maszty będą wystarczająco długie, plandeka nie będzie dla namiotów kolizyjna. Plandekę można również zastąpić specjalnym pawilonem ogrodowym. Po upływie jesiennego i zimowego okresu do naszych namiotów będziemy mogli ponownie zapraszać gości.

Konsultacja merytoryczna Piotr Ostrężnik

Ocena
Podziel się