3 wyjątkowe jaskinie, które musisz zobaczyć w Tatrach

Uznaje się, że jaskinie powstały się w Tatrach w bardzo dawnych czasach czwartorzędu. Badacze są zdania, że Tatry pod względem jaskiń nie odkryły jeszcze wszystkich swoich tajemnic. W popularnych legendach i opowiadaniach pełniły rolę kryjówek dla wszelkiej maści zbójników, którzy ukrywali tam swoje zrabowane skarby. Dzięki położeniu w trudno dostępnych terenach były idealnym schronieniem przez władzą i prawem. Dziś pełnią rolę turystyczną, a przy odpowiednich przygotowaniach i wspólnie z przewodnikiem możemy je zobaczyć osobiście.

Intrygująca historia odkrycia Cienia Księżyca

Pierwsza pod względem długości jaskinia w całych Tatrach. 26 czerwca 2004 roku na wysokości 1767 metrów n.p.m. na obszarze górnej części Doliny Spismichałowej dwójka studentów ze Speleoklubu Uniwersytetu w Bratysławie odkryła niewielkie i zarośnięty otwór wejściowy. Na pierwszym etapie pokonany został około 4-metrowy wąski komin. U jego końca dotarto do 25-metrowej studni, gdzie u jej dna poczuto nawiew powietrza. Oznaczało to, że istnieją jeszcze nieznane dolne partie jaskini. Powtórki wypraw sprawiły, że jej znana głębokość sięga 52 metrów. Udało się również odnaleźć w labiryncie skalnych bloków dodatkową drogę drogę w głąb jaskini. Do końca lata 2004 roku odkryto prawie 3 kilometry korytarzy.

Wyprawy do wnętrza jaskini w następnych latach doprowadziły do zejścia badaczy na głębokość 441 m do syfonu, którego nazwo „Medúzka”. Jego pokonanie doprowadziło do osiągnięcia 451 m głębi. Obecnie jest to najbardziej aktualna głębokość Cienia Księżyca. Odkrywano przy szeroki labirynt składający się z podziemnych sal, korytarzy i meandrów, co zwiększyło znaną długość systemu do blisko 30 kilometrów pod koniec 2012 roku. Jaskinia w chwili obecnej uznawana jest za najdłuższą wśród tatrzańskich jaskiń, górując pod tym względem nad systemem Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Głęboko w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Największa pod względem głębokości i długości jaskinia w Polsce oraz w polskich Tatrach. Jej znane rozmiary to 23 723 metrów długości i 824 metrów w różnicy wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonymi punktami. Wejścia jaskini położone są w Tatrach Zachodnich, w górnych częściach Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej (zaliczanej do części Doliny Miętusiej). Jaskinia Wielka Śnieżna jest również jedyną jaskinią, której otwory znajdują się w dwóch osobnych dolinach.

Jej system był odkrywany pod postacią kilku niezależnych jaskiń. Od wielu lata określana była jako Jaskinia Wielka Litworowa lub Jasny Awen. Po raz pierwszy otwór Jaskini Śnieżnej został odkryty przez Józefa Frączka i Bronisława Nowina-Noiszewskiego w 1959 roku na podstawie wskazówek lokalnych mieszkańców. Z kolei Jaskinię nad Kotlinami odkryto w 1966 roku, a odkrywcą był Christian Parma. Jaskinia Wilcza została odnaleziona 30 lat później przypadkiem podczas badań przepływu mas powietrza.

Poznaj Śnieżną Studnię

Odnajdziemy ją się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Jej dwa wejścia położone są na wysokości 1748 i 1756 metrów n.p.m. w zboczach Małołączniaka. Jej pełna długość wynosi 12 200 metrów, a różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonymi punktami to 763 metrów. Śnieżna Studnia pod względem długości umiejscawiana jest na trzecim miejscu w Tatrach i drugim pod względem głębi. Pierwsze partie składają się na ciąg studni (największa posiada nietypową nazwę – Studnia Wazeliniarzy, której głębokość to 230 metrów. To największa jaskiniowa studnia w Tatrach) połączonych niewielkimi etapami poziomymi. W dalszych częściach natyka się na rozległe piętro, która połączyło kolejne studnie (nadal na etapie badan), zakończone wypełnionymi wodą syfonami. Odkrywcami w 1959 roku byli Danuta Sterlau i Stanisław Wójcik. Warto pamiętac, że współcześnie jaskinia jest nadal intrygującym miejscem badań dla speleologów, gdyż nie odkryła jeszcze wszystkich swoich tajemnic.

wtatry.com

Ocena

You may also like...

Podziel się