Wybieramy buty sportowe?

Sportowe buty to nie tylko wygląd. To najważniejszy składnik sportowych sukcesów. Bez względu na to czy biegasz, chodzisz, skaczesz, jeździsz, właściwie dobrane obuwie sportowe pozwala ograniczyć ryzyko bolesnych kontuzji, zwiększać swoje osiągnięcia, a nawet zyskiwać przewagę nad konkurentami. Wyczynowi sportowcy zdają sobie doskonale sprawę z tego, że dzięki obuwiu sportowemu można zyskiwać cenne sekundy.

Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

Buty, które zamierzamy zakładać do biegania powinny zwłaszcza dobrze amortyzować nasze stopy, idealnie do nich przylegając. W każdym innym przypadku niewłaściwy wybór może mocno nadwyrężyć naszą kostkę. Pamiętajmy, że właściwy rozmiar i konstrukcja uniemożliwia rozciągnięcie lub rozbicie. Najprostszą metodą sprawdzenia, czy wybrane przez siebie buty Under Armour pasują do twojej stropy jest uciskanie czubka buta kciukiem. Jeśli natkniemy się na nasz palec, będzie to znak, że lepiej poszukać nowego modelu.

Rodzaje butów sportowych

W ten sposób osiągnięto rodzaj butów, dzięki którym z jednej strony były dla uprawiających sport niczym druga skóra, z drugiej poprawiały bezpieczeństwo sportowców podczas uprawiania wybranego przez nich sportu. W takiej filozofii doskonale odnalazła się firma tworząca odzież sportową Under Armour. Odpowiedzmy sobie zatem na tytułowe pytanie.

But sportowy w krótkiej historii

Już w samych początkach nowożytnych zmagań sportowych liczyło się to, by buty dla sportowców cechowały się wygodą i małą wagą. Dla współczesnych producentów są to nadal najważniejsze wytyczne wobec projektowanego obuwia. Dzisiejsze obuwie sportowe jest lekkie, trwałe i miękkie w wielu miejscach. Po długoletnich doświadczeniach projektantów, którzy od dawna współpracują z specjalistami od aerodynamiki oraz lekarzami posiadającymi wiedzę o ludzkiej anatomii, dowiedziono, że praktycznie każdy sport wymaga wykorzystywania innego rodzaju obuwia. Chodziło nie tylko o zwiększenie szans na lepsze wyniki, ale zwłaszcza o zmniejszenie ryzyka odniesienia kontuzji do minimum.

Buty Under Armour z właściwym dopasowaniem

W sytuacji, gdy bez problemu zmieścimy naszego kciuka między duży palec stopy a krawędzią buta, to oznacza to, że właśnie odnalazłeś model dla siebie. Zanim jednak podejdziesz do kasy sklepowej i wyciągniesz kartę, upewnij się jeszcze, czy posiadają lekko zadarty nosek. Na samym końcu zobacz, czy żaden znajdujący się wewnątrz szew lub całe klejenie nie uciskają i nie ocierają twoich stóp. Pamiętaj o twojej charakterystyce stawiania stóp podczas biegania. Chodzi o sytuację,v w której kostka lekko i w sposób naturalny skręca się do wnętrza, wówczas mamy do czynienia z właściwym anatomicznym zamortyzowaniem stopy, co w podręcznikach fachowo nazywa się pronacją.

Bezpieczna stopa podczas biegu

W sytuacji, gdy zauważysz, że jednak stawiasz stopę na jej zewnętrznej krawędzi, wówczas oznacza to supinację. Właściwie będą buty Under Armour, których cechą jest zapewnienie jak największej amortyzacji stopy. W ich pobocznej budowie cholewki uniemożliwia się przemieszczanie kostki podczas biegania, a podeszwy posiadają w sobie specjalne poduszki powietrzne. Na zakup takich butów powinny zdecydować się wszystkie osoby, które biegają twardych gruntach lub dobrze zbudowanie biegacze z większą wagą.

Źródło: Sklep z Under Armour

Przeczytaj także

Buty damskie prosto pod choinkę Przedświąteczny okres zakupowych szaleństw nie oszczędza żadnej branży. Butiki z obuwiem dla kobiet przeżywają w tych dniach oblężenie. Małe buty dams...
Szpilki damskie w lekcji historii Prawdopodobnie dla wszystkich czytelników zaskakujący będzie fakt, że jeszcze ponad trzysta lat temu angielscy parlamentarzyści uchwalili zasadę, wedł...
Ocena

You may also like...

Podziel się